4 maja, 2021

„Mój Prąd” będzie kontynuowany

Fotowoltaika

Nikt nie może mieć wątpliwości, że rozwój fotowoltaiki dynamicznie przyspiesza. Kusząca jest nie tylko szybka perspektywa otrzymania darmowej, niezawodnej, w pełni bezpiecznej i ekologicznej energii, ale również wciąż dostępne atrakcyjne formy wsparcia finansowego. „Mój Prąd 3.0” wkrótce rusza – czas więc przygotować wnioski i zdobyć niezbędne fundusze na uruchomienie własnej instalacji paneli słonecznych. W tym pomogą Ci specjaliści naszej firmy – Pora na Prąd!

Odnawialne źródła energii to prawdziwa rewolucyjna technologia. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możliwe stało się zastąpienie kończących się zasobów paliw kopalnych niewyczerpalnymi możliwościami natury – słońca, wiatru i wody. W zaledwie dziesięć lat fotowoltaika, a więc rozwiązania pozwalające czerpać energię wprost ze słońca, zrewolucjonizowały rynek. Dziś każdy może z odbiorcy prądu stać się jego wytwórcą. Na co mogą liczyć tacy prosumenci? Już teraz wiadomo, że będziemy mogli uzyskać pomoc w ramach programu „Mój Prąd 2021”!

Liczba prosumentów dobija do miliona

Choć pierwsze panele słoneczne pojawiły się w Polsce zaledwie niecałe dziesięć lat temu, to już wkrótce liczba domowych instalacji osiągnie pułap jednego miliona. Eksperci są zgodni – taki wynik Polska uzyska jeszcze przed 2030 rokiem. Oznaczać to będzie wejście na podium, dziś nasz kraj zajmuje piąte miejsce w całej Europie. Tak dynamiczny wzrost uruchamiania własnych elektrowni to nie tylko zasługa rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. To również efekt skutecznego wprowadzania atrakcyjnych form wsparcia zielonej technologii. Choć 6 grudnia 2020 roku był ostatnim dniem, kiedy można było składać wnioski do drugiej edycji rządowego programu „Mój Prąd”, to wciąż będzie można liczyć na wymierne, finansowe wsparcie dla fotowoltaiki.

Mój Prąd – Twój sukces

Gdy ruszała pierwsza edycja programu „Mój Prąd” nikt nie spodziewał się takiego sukcesu. W ostatnich dniach ostatniego naboru, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmował nawet dwa tysiące wniosków dziennie! W zaledwie dwóch jego edycjach rozdysponowano blisko 2 miliardy złotych, które wsparły 320 000 mikroinstalacji! Z każdym kolejnym miesiącem jest coraz większe zainteresowanie. Co zdecydowało o tak ogromnym sukcesie? To niewątpliwie zasługa prostych zasad pozwalających osobom fizycznym otrzymać wsparcie w wysokości 5000 zł (kwota dofinansowania nie może przekroczyć połowy kosztów założenia paneli słonecznych) na uruchomienie domowej instalacji fotowoltaicznej. Nic dziwnego, że tak wiele osób zwróciło się ku zielonej energii. Czy w planowanej edycji „Mój Prąd 3.0” będzie również tak duże zainteresowanie?

Twoja Pora na Prąd

W 2021 roku również możesz liczyć na wsparcie przy uruchamianiu własnej instalacji fotowoltaicznej. Już od pierwszego lipca będzie można składać wnioski do III edycji rządowego programu. Analogicznie jak w latach ubiegłych, „Mój Prąd 3.0” zapewni finansowanie nowopowstałych paneli słonecznych. Warunkiem otrzymania pomocy będzie okres uruchomienia własnej mikroinstalacji (2-10 kW). Urządzenia będą musiały być zamontowane i podłączone do systemu energetycznego najwcześniej 1 lutego 2020. Obecnie trwa ustalanie wysokości przyznawanego wsparcia. Choć zmieni się źródło finansowania programu – w edycji „Mój Prąd 3.0” środki będą pozyskiwane z funduszy unijnych, a nie jak do tej pory – bezpośrednio z budżetu państwa, to szacuje się, że będzie ich mniej. Co ciekawe, najnowsza edycja będzie rozbudowana o dodatkowe elementy takiej jak: ładowarki do samochodów elektrycznych, magazyny ciepła oraz inteligentne systemy zarządzania energią w domu. Planowane jest szczególne zwrócenie uwagi na to, aby finansowane mikroinstalacje w ramach programu „Mój Prąd 2021” służyły tylko do zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych. Oznacza to, że nie będą brane pod uwagę te rozwiązania, które wyprodukowaną nadwyżkę sprzedają do systemu energetycznego.

Polska w słonecznej czołówce

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce. Tylko w ubiegłym roku zainstalowano 2,2 GW w instalacje słoneczne, co oznacza trzycyfrowy wzrost w porównaniu z poprzednimi dwunastoma miesiącami. W pięcioletnim horyzoncie czasowym liczny te są jeszcze bardziej imponujące – w tym okresie liczba prosumentów wzrosła o 11 000%! Program „Mój Prąd 3.0” zapewnia konieczne paliwo do utrzymania tych rezultatów. Tym samym transformacja polskiego rynku energetycznego będzie wciąż postępować. Czy tym razem dołączysz do zielonej rodziny prosumentów?

Słoneczne zalety

Własna instalacja fotowoltaiczna to liczne, niezaprzeczalne zalety. To nie tylko możliwość uzyskania realnego wsparcia finansowego. To przede wszystkim udział w transformacji rynku energetycznego pozwalającej na odejście od paliw kopalnych zatruwających nasze środowisko na rzecz przyjaznej człowiekowi energii czerpanej wprost z wiatru, wody czy słońca. To także praktyczne korzyści – codzienny dostęp do darmowej, bezpiecznej i w pełni niezawodnej energii. Jest to więc inwestycja w naszą, wspólną przyszłość. To budowa lepszego, wspólnego jutra.

Copyright © 2024 Pora Na Prąd. Wszelkie prawa zastrzeżone | powered by getknow
map-markerfacebookangle-double-right